Szczepienia przeciw HPV stanowią skuteczną broń w zapobieganiu zakażenia, a przez to także ograniczają ryzyko rozwoju groźnych powikłań.
Badania wykazują, że szczepionka pozwala na zmniejszenie występowania wirusa HPV u kobiet w wieku 13-19 lat o 88%, natomiast u kobiet w wieku 20-24 lat o 66%. Wiąże się to ze zmniejszeniem częstości występowania raka szyjki macicy, które szacowane jest na 88% niższe u kobiet, które były zaszczepione do 17 roku życia oraz 53% niższe u kobiet szczepionych w wieku 17-30 lat.
Zakażenia HPV
Zakażenia wirusami HPV należą do najczęstszych infekcji narządów płciowych u ludzi, w większości przebiegają bezobjawowo i ulegają samoistnej regresji. Jednak u kilku do kilkunastu procent zakażonych dochodzi do rozwoju zmian chorobowych w różnych lokalizacjach anatomicznych. Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi infekcję tym wirusem.
Sprawdź swoją wiedzę o HPV
Serdecznie zachęcamy do rozwiązania przygotowanego testu wiedzy o HPV i szczepieniach ochronnych.
Schemat szczepień
Rekomendacje w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego w Polsce
Webinary o szczepieniach HPV
Tutaj znajdziesz webinary PTMR dotyczące szczepień przeciw HPV. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.
W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.
Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będąc użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej.
Masz pytanie? Zadaj je nam!
Partner projektu:
Zachęcamy do śledzenia strony!
Już niedługo pojawią się tu kolejne materiały do pobrania!