W Polskim Towarzystwie Medycyny Rodzinnej działają następujące sekcje:
Sekcja Chorób Metabolicznych i Cywilizacyjnych
Idea sekcji
Sekcja Chorób Metabolicznych i Cywilizacyjnych ma skupiać się na szeroko pojętej problematyce chorób określanym wspólnym mianem „epidemii XXI wieku”, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień endokrynologicznych, diabetologicznych i obesitologicznych. Pacjenci z tymi schorzeniami stanowią lwią część populacji z którą pracują lekarze rodzinni – liczymy na to że poprzez działalność edukacyjną i propagatorską (na drodze kursów, szkoleń, spotkań naukowych) członkowie Sekcji zyskają większe kompetencje w radzeniu sobie z tymi niełatwymi problemami codziennej praktyki klinicznej.
Kontakt
Email:
Przewodnicząca:
dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Sekcja COVID-19
Przewodniczący:
lek. Mateusz Babicki
Idea sekcji
Sekcja COVID-19 powstała naprzeciw oczekiwaniom lekarzy rodzinnych, którzy w swojej codziennej praktyce kompleksowo zajmują się pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, zapewniają możliwość szczepień ochronnych a także zwalczają powikłania tej choroby. Jednocześnie świadcząc pozostałe usługi medyczne.
Kierunki działania sekcji opierają się na:
- dostarczaniu informacji odnośnie obowiązujących norm prawnych w związku z trwającą pandemią COVID-19
- propagowanie i współtworzenie najnowszych rekomendacji zarówno dla lekarzy jak i pacjentów dotkniętych chorobą oraz jej powikłaniami
- wieloośrodkowej współpracy naukowej dotyczącej zagadnień związanych z COVID-19
- organizacji szkoleń naukowych, webinarów mających na celu podnoszenie kompetencji lekarzy w zakresie walki z COVID-19 oraz jej powikłań
Wszystkie osoby zainteresowane jakąkolwiek współpracą zachęcam do kontaktu mailowego na niżej podany adres.
Kontakt
Sekcja Opieki Wspierającej i Leczenia Bólu
Idea sekcji
Działania sekcji nakierowane są na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i umiejętności praktycznych lekarzy pracujących w POZ w zakresie opieki wspierającej i leczenia bólu. Skupiamy się na promowaniu właściwej terapii objawów towarzyszących chorobom przewlekłym i onkologicznym, edukacji w zakresie wdrażania i prowadzenia leczenia przeciwbólowego, rozwijaniu współpracy z lekarzami opieki paliatywnej.
Tematy opieki nad ciężko i nieuleczalnie chorymi są Ci bliskie? Zachęcamy do kontaktu, włączenia się w prace sekcji i uczestniczenia w wymianie doświadczeń, poszerzeniu wiedzy i zdobywaniu praktycznych umiejętności.
Zapraszamy do kontaktu, zgłaszania swoich potrzeb w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego w tematach związanych z pracami sekcji.
Kontakt
lek. Agnieszka Matusiak-Jońska (e-mail: jonskaagnieszka@gmail.com),
lek. Aleksander Biesiada (e-mail: alek@mistrzpolikarp.pl).
Przewodnicząca:
lek. Agnieszka Matusiak-Jońska
Przewodniczący:
lek. Aleksander Biesiada
Sekcja Naukowa
Przewodnicząca:
dr hab. n. med. Karolina Kłoda
Przewodniczący:
lek. Mateusz Babicki
Wiceprzewodnicząca:
dr hab. Maria Bujnowska-Fedak
Idea sekcji
W naszych zamierzeniach, sekcja zgromadzi osoby zainteresowane działalnością naukową w medycynie rodzinnej. Do członków sekcji będą w pierwszej kolejności kierowane pomysły badawcze i zaproszenia do ich realizacji, czy informacje o możliwościach pozyskania środków. Członkowie sekcji, mając własne pomysły badawcze, będą mogli je skonsultować z zarządem sekcji i uzyskać porady, czy opinie. Chcąc opublikować pracę – uzyskać poradę, gdzie warto.
Sekcja będzie również mogła organizować konkursy i rekomendować granty naukowe dla lekarzy rodzinnych, a także występować do zarządu o środki na ich sfinansowanie. Będzie też organizować spotkania i warsztaty w ramach kongresów PTMR oraz innych konferencji organizowanych przez nasze Towarzystwo.
Kontakt
Sekcja Młodych Lekarzy
Idea sekcji
Sekcja Młodych Lekarzy Rodzinnych ma za zadanie wspierać w szczególnie trudnym i ważnym momencie kariery zawodowej, jakim jest szkolenie specjalizacyjne, ale także po zakończonej specjalizacji. Wiemy, że medycyna rodzinna jest niezwykle ciekawą dziedziną medycyny, ale jednocześnie bardzo obszerną, co może rodzić pewne wątpliwości w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym w codziennej praktyce.
Zrzeszając Młodych Lekarzy Rodzinnych wokół Sekcji tworzymy platformę wymiany informacji, ale i doświadczeń między sobą, także od starszych Kolegów i Koleżanek. Sekcja Młodych Lekarzy Rodzinnych to również uczestnictwo w różnych spotkaniach naukowych, kursach czy konferencjach.
Kontakt
Przewodniczący:
lek. Wojciech Malchrzak
Sekcja Szczepień
Przewodnicząca:
prof. dr hab. Aneta Nitsch-Osuch
Idea sekcji
Sekcja skupia się w działaniu na kwestiach związanych ze szczepieniami.
Kontakt
Sekcja Zagadnień Prawnych w POZ
Idea sekcji
W swoich działaniach sekcja skupia się na kwestiach formalnych pracy lekarzy rodzinnych.
Kontakt
Przewodnicząca:
lek. Joanna Szeląg
Sekcja Medycyny Stylu Życia
Przewodnicząca:
lek. Paulina Anczykowska
Idea sekcji
Medycyna stylu życia jest nie tylko metodą prewencji, ale także nieodzownym elementem leczenia chorób cywilizacyjnych, z którymi jako lekarze rodzinni spotykamy się każdego dnia. W ramach działalności sekcji będziemy dzielić się wiedzą i praktycznymi materiałami, z których wszyscy lekarze rodzinni będą mogli korzystać w pracy z pacjentami. Zaplanowaliśmy cykl webinarów wprowadzajacych w podstawy tematyki medycyny stylu życia z zamysłem pogłębiania zagadnień w kolejnych edycjach. Skupimy entuzjastów zainteresowanych tematem, ale również osoby, które chcą stawiać pierwsze kroki we wprowadzaniu interwencji niefarmakologicznych. Podpowiemy, jak wprowadzać metody behawioralne i motywacyjne w praktyce klinicznej. Z naszej wiedzy i doświadczenia będziecie mogli czerpać w ramach Kongresów Polskiego Towarzystwa Medyczne Rodzinnej. W razie pytań, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przewodniczącą sekcj, Pauliną Anczykowską – rezydentką medycyny rodzinnej, psychodietetyczką, certyfikowaną lekarką medycyny stylu życia IBLM Dip, członkinią Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.
Kontakt
Sekcja Elektrokardiografii
Idea sekcji
Misją Sekcji Elektrokardiografii jest rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowej analizy zapisów EKG, jak i pomoc w interpretacji krzywych budzących wątpliwości.
Do głównych zadań Sekcji należy:
- przeprowadzanie wykładów (część teoretyczna), jak i organizowanie warsztatów (część praktyczna) w trybie stacjonarnym;
- udostępnianie materiałów edukacyjnych w formie online;
- odpowiadanie na przesłane maile zawierające skany/zdjęcia niejednoznacznych zapisów EKG i pomaganie w ich analizie.
W sekcji działają także:
- dr n. med. Ireneusz Szymczyk
- lek. Aleksandra Janczewska
Kontakt
Mail sekcji: sekcjaekg@gmail.com
Przewodniczący:
dr n. med. Błażej Kusz
dr n. med. Ireneusz Szymczyk
lek. Aleksandra Janczewska
Sekcja Fitoterapii
Przewodnicząca:
lek. Ewa Koźmińska-Badr
Idea sekcji
Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej zaprasza w swoje szeregi wszystkich lekarzy zainteresowanych fitoterapią oraz praktycznym zastosowaniem leków roślinnych w medycynie.
Do zadań Sekcji Fitoterapii należy:
- poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności lekarzy w zakresie fitoterapii;
- promocja zasad fitoterapii opartej o EBM wśród lekarzy i pacjentów;
- praktyczne zastosowanie leków roślinnych o potwierdzonej skuteczności na podstawie długotrwałego stosowania i doświadczenia w lecznictwie.
W ramach działalności Sekcji Fitoterapii zapraszamy do udziału w:
- webinarach i konferencjach z zakresu fitoterapii i ziołolecznictwa;
- spotkaniach ze znanymi w Polsce i zagranicą ekspertami fitoterapii;
- omawianiu ciekawych przypadków pacjentów z praktyki klinicznej;
- pisaniu artykułów naukowych do prasy fachowej;
- wymianie doświadczeń i poszukiwaniu sprawdzonych źródeł wiedzy o lekach roślinnych.
Kontakt
lek. Ewa Koźmińska-Badr (ewa.kozminska@gmail.com)
Sekcja Medycyny Podróży
Idea sekcji
Kierunki działania Sekcji Medycyny Podróży PTMR:
- poszerzanie wiedzy oraz podnoszenie poziomu naukowego lekarzy rodzinnych w zakresie interdyscyplinarnej medycyny podróży poprzez organizację szkoleń i warsztatów,
- dostarczanie bieżących informacji na temat wytycznych i regulacji dotyczących zdrowia międzynarodowego oraz aktualnej sytuacji epidemiologicznej na świecie,
- dostarczanie bieżących informacji na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia osób podróżujących do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych.
W sekcji działają także:
- dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak
- dr n. med. Małgorzata Koziarska-Rościszewska
Kontakt
Serwis Medycyny Podróży
Zapraszamy do odwiedzenia stale aktualizowanej strony internetowej, prowadzonej przez prof. Korzeniewskiego: Link
Ważne informacje
Członkowie PTMR mogą otrzymać darmowe egzemplarze publikacji “Medycyna podróży w praktyce lekarskiej” oraz “Medyczny niezbędnik podróżnika“, których autorem jest przewodniczący Sekcji Medycyny Podróży prof. Krzysztof Korzeniewski.
Książki można odebrać w siedzibie PTMR we Wrocławiu lub zamówić ich wysyłkę (zamawiający ponosi koszt przesyłki pocztowej). Zapraszamy do kontaktu: ptmr@ptmr.info.pl
Liczba egzemplarzy jest ograniczona!
Przewodniczący:
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski
Pozostałe sekcje
Sekcja Ultrasonografii
Sekcja skupia się w swoich działaniach na wykorzystaniu ultrasonografii w pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Przewodniczący:
lek. Piotr Polański
Sekcja Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego
Przewodnicząca:
prof. dr hab. Barbara Ślusarska
Sekcja Zdrowia Psychicznego
Przewodnicząca:
dr hab. Ewa Rudnicka-Drożak
Sekcja Opieki Koordynowanej
Przewodniczący:
dr n. med. Paweł Żuk
Sekcja Wytycznych i Rekomendacji
Przewodnicząca:
lek. Justyna Ledwoch