Zapraszamy do korzystania ze strony poświęconej SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego COViD-19. Poniżej znajdziecie Państwo aktualne informacje dotyczące COVID-19 w tym akty prawne, komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz rekomendacje dotyczące diagnostyki oraz leczenia.

W CELU MONITOROWANIA BIEŻĄCEJ SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ, DOSTĘPNE SĄ INTERAKTYWNE MAPY ZAKAŻEŃ SARS-COV-2:

SARS-CoV-2 jest patogenem wywołującym COVID-19 – chorobę, z powodu której 11.03.2020 roku WHO ogłosiło stan pandemii. Pierwsze ognisko epidemiologiczne zostało wykryte w Wuhan w Chinach, jednak wirus szybko rozprzestrzenił się do innych krajów.

Zalecenia w sezonie 2023/2024

Pacjent z COVID-19 w gabinecie lekarza POZ – możliwości diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki w sezonie infekcyjnym 2023/2024

AUTOR: DR N. MED. MATEUSZ BABICKI

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem będącym podsumowaniem aktualnych zaleceń i rekomendacji w zakresie diagnostyki, leczenia objawowego i przyczynowego oraz zapobiegania COVID-19.

W poniższym materiale omówiono najważniejsze aspekty opieki nad pacjentem z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu, wskazania do hospitalizacji i leczenia przyczynowego, a także trudności napotykane przez lekarzy POZ w walce z infekcją.

W oparciu o wytyczne opracowany został schemat postępowania w przypadku pacjenta z COVID-19 lub podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2 uwzględniający cały proces diagnostyczno-terapeutyczny.

Zachęcamy do zapoznania się ze Ścieżką pacjenta z COVID-19!

Webinary dot. COVID-19

Zapraszamy także do cyklu webinarów dotyczących zasad diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki COVID-19 u dzieci i dorosłych.

Kliknij w przycisk, aby obejrzeć webinar!

Choroba zazwyczaj przebiega w sposób łagodny lub całkowicie bezobjawowo, jednak u około 15% pacjentów przebieg może być umiarkowany, a nawet ciężki – wymagający hospitalizacji. Najczęściej występujące objawy to:

  • gorączkę/stany podgorączkowe
  • osłabienie zmęczenie
  • kaszel, zazwyczaj suchy
  • bóle mięśniowe i stawów 
  • nieżyt nosa
  • ból gardła
  • objawy z przewodu pokarmowego np. biegunka
  • zaburzenia węchu i/lub smaku. 

Grupą ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 są osoby niezaszczepione, starsze z wielochorobowością. Jednakże należy pamiętać, że odpowiedź na czynnik infekcyjny jest osobniczo zmienna. Znaczenie ma również obecnie dominujący wariant wirusa, które znacząco różnią się między sobą zarówno zakaźnością, jak i ryzykiem ciężkiego przebiegu. SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, w związku z tym sposobami zmniejszającymi ryzyko zakażenia są:

  • regularne i dokładne mycie rąk za pomocą mydła lub dezynfekcja alkoholowymi środkami odkażającymi;
  • zachowywanie odstępu 1,5 metra od kaszlących i kichających osób;
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
  • zasłanianie ust i nosa podczas kontaktu z innymi osobami, najlepiej za pomocą maseczki.

Diagnostyka COVID-19

Zgodnie z definicja przypadku COVID‐19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami SARS-CoV-2 z dnia 31.10.2020 rozpoznanie choroby jest możliwe po uzyskaniu wyniku pozytywnego testu RT-PCR lub antygenowego.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 od 1.04.2022r. skierowanie na test PCR w kierunku COVID-19 możliwe jest jedynie przez szpital.
W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej możliwe jest wykonanie testu antygenowego (testu dedykowanego COVID-19 lub testu COMBO, np. „3w1” – grypa, COVID-19), który jest finansowany przez NFZ.

Szczepienia


Od grudnia 2020r. w Polsce trwa program szczepień populacyjnych przeciw COVID-19. Obecnie szczepienie to dopuszczone jest dla dorosłych oraz dzieci od 6. miesiąca życia.

Obecnie wiadomo, że szczepienia w znaczący sposób redukują ryzyko hospitalizacji oraz zgonu z powodu COVID-19. Więcej informacji w zakładce „Szczepienia”.

Informacje dotyczące liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce znajdziecie państwo na stronie gov.pl

Rejestr PIMS


Ogólnopolski rejestr pacjentów z zespołami zapalnymi związanymi z pandemią COVID-19 u dzieci to inicjatywa, której celem jest uzyskanie jak najlepszego wglądu w nową chorobę wynikającą z przebytego zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci – zespół PIMS w kraju. Zachęcamy każdego lekarza, który spotkał w swojej praktyce pacjenta z zespołem PIMS do zgłoszenia go do rejestru.

Kwarantanna i izolacja

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 od 28.03.2022r. w związku z infekcją SARS-CoV-2 (COVID-19) nie ma obowiązku odbywania izolacji domowej oraz kwarantanny.

Pliki do pobrania


W jednym miejscu zebraliśmy dla Państwa akty prawne dotyczące Covid-19. 

W zakładce znajdą Państwo zarówno aktualne dokumenty, jak i historię aktów (m.in. rozporządzeń) dotyczących zasad walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2.