Warning: include_once(/home/wilnetst/domains/wilnet.com.pl/public_html/ptmr/wp-content/plugins/profile-builder-pro/add-ons-advanced/file-restriction/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/wilnetst/domains/wilnet.com.pl/public_html/ptmr/wp-content/plugins/profile-builder/index.php on line 158

Warning: include_once(): Failed opening '/home/wilnetst/domains/wilnet.com.pl/public_html/ptmr/wp-content/plugins/profile-builder-pro/add-ons-advanced/file-restriction/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/wilnetst/domains/wilnet.com.pl/public_html/ptmr/wp-content/plugins/profile-builder/index.php on line 158

Bezsenność – ankieta dla lekarzy POZ

Zapraszamy lekarzy POZ z Warszawy do udziału w badaniu mającym na celu ocenę barier i czynników ułatwiających odstawienie benzodiazepin i uspokajających leków nasennych u starszych osób w Polsce.

Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób i niedługo będzie ją można nazywać chorobą cywilizacyjną. Zwana inaczej insomnią, polega na zaburzeniach rytmu snu. Osoby cierpiące na bezsenność mają kłopoty z zasypianiem, a ich sen jest bardzo lekki i łatwo go przerwać. Przez to sen jest nieefektywny, chory budzi się zmęczony i rozdrażniony, a w konsekwencji ma problemy z koncentracją i wzmożonym stresem.

W celu leczenia bezsenności możliwe jest stosowanie leków z różnych grup. Najczęściej stosowane leki z grupy benzodiazepin i ich pochodnych posiadają jednak liczne działania niepożądane. W większych dawkach mogą spowodować zaburzenia koordynacji ruchowej, upośledzenia refleksu, zaburzenia pamięci, takie jak niepamięć następcza, a także – paradoksalnie – prowadzić do zaburzeń snu.

Osoby starsze zażywające leki nasenne mają ponadto zwiększone ryzyko upadków i co się z tym wiąże – urazów, takich jak złamania kończyn. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest jednak możliwość uzależnienia się od leków, dlatego nie należy ich stosować przewlekle.

W ramach programu europejskiego BeSafe Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Pychiatrii i Neurologii stworzył projekt, którego celem jest przygotowanie broszur edukacyjnych dla pacjentów w wieku od 65 r.ż. szkodliwie przyjmujących leki nasenne. Celem broszur ma być ułatwienie lekarzom „nie-psychiatrom” depreksprypcji tych leków.

Aby móc przygotować te broszury potrzebne są informacje, jakie czynniki w ocenie lekarzy POZ ułatwiają i utrudniają odstawienie tych leków.

Zachęcamy lekarzy POZ z Warszawy do wypełnienia poniższej ankiety w ramach projektu.

Poniżej znajda Państwo również informacje przydatne dla pacjentów. Jeśli pacjent cierpi na bezsenność zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety!